Grand Prix o nagrodę Longines i Puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy wygrał reprezentant Szwecji, Henrik von Eckermann na 10-letnim wałachu Castello.
W drugim nawrocie konkursu 160 cm zaliczanego do światowego rankingu i będącego kwalifikacją do tegorocznych mistrzostw świata i przyszłorocznych mistrzostw Europy walczyło 17 par. Ku radości kibiców zgromadzonych na Hipodromie Sopot, było wśród nich dwóch Polaków, Wojciech Wojcianiec na Naccord Melloni i Jarosław Skrzyczyński na Chacclanie. Ostatecznie, podwójnie zerowe przejazdy zanotowało siedem par. Bezkonkurencyjny był Henrik von Eckermann, który na Castello przekroczył celowniki w czasie 45.86 sekundy.
– To nasze pierwsze, wspólne zawody z tym koniem, a już udało nam się wygrać. Rozgrywka była dla niego idealna, bo to koń który ma dużą foulę. W drugim nawrocie miałem dużo szczęścia. Castello musnął drugą i trzecią przeszkodę, jednak drągi zostały na swoim miejscu. Dzisiaj los się do mnie uśmiechnął. To mój pierwszy raz w Sopocie, a wygrana sprawia, że to miejsce zapamiętam szczególnie – powiedział Henrik von Eckermann.
Drugie miejsce zajęła Margie Goldstein-Engle (USA) na ogierze Royce z czasem 46.40, a trzecie reprezentant Polski, Jarosław Skrzyczyński na Chacclanie.
  • Parkur był wymagający, ale Chacclana poradziła sobie z nim wyśmienicie. Drugi nawrót był prawdziwym wyścigiem. Najważniejsza była jazda do przodu i to, by do końca wytrzymać tę presję. To pierwsze pięciogwiazdkowe Grand Prix Chacclany, a do zwycięstwa zabrakło niewiele, więc optymistycznie patrzę na nasze kolejne starty – powiedział Jarosław Skrzyczyński.
Na czwartym miejscu uplasował się Wojciech Wojcianiec na Naccord Melloni.
Wyniki TUTAJ
Polskim zwycięstwem zakończył się konkurs 140 cm o nagrodę Grupy Adamus, pod patronatem Wirtualnej Polski w ramach CSIO5*. Najlepszym zawodnikiem okazał się Adam Grzegorzewski na Torpedo des Forets, uzyskując czas 34.25 sekundy.
Bezbłędnie obydwie fazy pokonało 12 spośród 42 startujących. Na drugim miejscu uplasował się Paolo Paini z Włoch, który startował na klaczy Clodia CSG. Trzecie miejsce zajął Francus, Thierry Rozier na koniu Star.
Wyniki TUTAJ
Konkurs 135 cm o nagrodę firmy Wechta rozgrywany w ramach zawodów CSI2* po raz kolejny należał do reprezentanta Polski. Tym razem wygrał go Grzegorz Psiuk, który wystartował na klaczy Kouchette ter Goes Z. Drugie miejsce zajęła Nawojka Kiecoń na Charyźmie W, a trzecie Andrius Petrovas (LTU) na wałachu Caracas.