Puchar Narodów pierwszej europejskiej dywizji na zawodach CSIO5* Sopot zakończył się zwycięstwem drużyny Belgii.
W FEI Longines Jumping Nations Cup, który był jednocześnie kwalifikacją na tegoroczne mistrzostwa świata i przyszłoroczne mistrzostwa Europy wystartowało osiem ekip. Parkur ustawiony na poziomie 160 cm okazał się na tyle wymagający, że bezbłędnie obydwa nawroty pokonał tylko jeden zawodnik, Francuz Olivier Robert na koniu Eros. Belgowie, w składzie Olivier Philippaerts na H&M Ikker, Pieter Devos na Claire Z, Jerome Guery na Garfield de Tiji des Templiers i Niels Bruynseels na Cas de Liberte z sumą 13 punktów okazali się dzisiaj najlepsi.
  • Przyjechaliśmy do Sopotu w jednym celu, by wygrać Puchar Narodów. Nasza ekipa składała się z samych doświadczonych zawodników i wszyscy staraliśmy się utrzymać prowadzenie do samego końca. Po wczorajszym, indywidualnym zwycięstwie dzisiaj udało się wygrać również w drużynie – powiedział Pieter Devos.
  • Jechałem w drużynie jako ostatni, więc presja by nie zepsuć wyniku była ogromna. Wiedziałem, że najlepiej jeśli w drugim nawrocie pojadę bezbłędnie, miałem też ten komfort, że mogłem pozwolić sobie na zrzutkę. Ostatecznie okazało się, że drużyna poradziła sobie wyśmienicie i nie musiałem wystartować. Jestem bardzo szczęśliwy, że udało nam się wygrać – powiedział Niels Bruynseels.
  • Jestem po raz pierwszy w Sopocie i muszę powiedzieć, że jestem pozytywnie zaskoczony tym, jak dobrze zorganizowane są te zawody. Moje konie czuły się tutaj bardzo dobrze, a drużynowe zwycięstwo jest prawdziwą wisienką na torcie – powiedział Olivier Philippaerts.
  • Muszę powiedzieć, że były to bardzo udane zawody. W Pucharze Narodów walka była wyrównana, a o punkty walczyły same mocne drużyny. Świetnie poradzili sobie Belgowie, dla nich wielkie gratulacje wygranej. Zawody w ramach pierwszej dywizji w Sopocie były bardzo udane. To kolejny etap wprowadzania na zawody najwyższego poziomu dla organizatorów, który udał się świetnie – powiedział przedstawiciel FEI
Blisko zwycięstwa była Francja, która miała 16 punktów karnych, a na trzecim miejscu konkurs ukończyła drużyna Stanów Zjednoczonych.
Wielki sukces odnieśli Polacy, którzy ex aequo ze Szwecją zajęli czwarte miejsce. Najlepiej poradził sobie najmłodszy w ekipie, Jan Bobik na Chacco Amicor, który w pierwszym nawrocie miał pięć punktów karnych, a w drugim jako jedyny pokonał parkur „na zero”. Jarosław Skrzyczyński na Calevo uzyskał wynik 5/1, Wojciech Wojcianiec na Naccord Melloni 4/9, a Krzysztof Ludwiczak na Nordwindzie 9/13.
Wyniki TUTAJ
Grand Prix zawodów CSI2* na poziomie 145 cm, będące Memoriałem Andrzeja Orłosia, o nagrodę Hipodromu Sopot, pod patronatem magazynu Esquire wygrał Andrius Petrovas (LTU) na koniu Caracas. Do rozgrywki zakwalifikowało się siedem par. Drugie miejsce zajął Marek Wacławik na Exit Remo, a trzecie Beniamin Tomaszewski na Duke.
Wyniki TUTAJ
Konkurs o nagrodę Poczty Polskiej, pod patronatem tygodnika Wprost na poziomie 150 cm z dwoma jokerami wygrał Jarosław Skrzyczyński na ogierze Jerico. Drugie miejsce zajął Devin Ryan (USA) na koniu Cooper, a trzecie Mściwoj Kiecoń na klaczy Digisport Satisfaction.
Wyniki TUTAJ