Niezbędnik kibica

Konkurs zwykły

Zawodnik ma do pokonania parkur składający się z 12-15 kolejno ponumerowanych przeszkód. Błędy w przebiegu otrzymuje punkty karne:
– zrzutka – 4 pkt,
– pierwsze nieposłuszeństwo (zatrzymanie, ominięcie przeszkody) – 4 pkt,
Za drugie nieposłuszeństwo konia, jak i upadek jeźdźca lub konia skutkuje eliminacją paryz konkursu. Zwycięzcą zostaje para, która pokona parkur z jak najmniejszą ilością punktów karnychw jak najkrótszym czasie.

Konkurs dwufazowy

Jest to konkurs rozgrywany w dwóch fazach. Na parkurze ustawionych jest 13 przeszkód. Pierwsza faza konkursu rozgrywana jest na przeszkodach od 1 do 8, a druga faza od 9 do 13. Pomiędzy pierwszą i drugą fazą znajduje się linia mety pierwszej fazy, będąca jednocześnie linią startu fazy drugiej. Zawodnik, który przejechał pierwszą fazę bezbłędnie, może kontynuować przejazd w fazie drugiej. Jeżeli jednak w pierwszej fazie przejazdu nastąpi jakikolwiek błąd, zawodnik otrzymuje sygnał po skoczeniu ostatniej przeszkody pierwszego etapu i kończy przejazd po minięciu mety pośredniej. Każda z faz konkursu ma osobną normę czasu, której przekroczenie jest karane. Błędy w tym konkursie są liczone identycznie jakw konkursie zwykłym.

Puchar Narodów

To konkurs zespołowy składający się z dwóch nawrotów, przy czym tory przeszkód w obu nawrotach mogą być identycznie, lub różnić się trasą lub liczbą przeszkód i ich wymiarami. Zawodnik musi pokonać oba nawroty dosiadając tego samego konia.

Po pierwszym nawrocie, osiem najlepszych zespołów bierze udział w drugim nawrocie. Suma punktów karnych trzech najlepszych zawodników zespołu w pierwszym nawrocie jest dodawana do sumy punktów karnych trzech zawodników zespoły w drugim nawrocie. Zwycięzcą zostaje zespół, który uzyskał najmniejszą ilość punktów karnych.

Konkurs Grand Prix

Jest to konkurs dwunawrotowy. Wysokośćprzeszkód w tym konkursie wynosi 160 cm.
Błędami w konkursie są:
– zrzutka – 4 pkt,
– pierwsze nieposłuszeństwo (zatrzymanie, ominięcie przeszkody) – 4 pkt,
– nieposłuszeństwo konia połączone z rozbudową przeszkody – karane 4 punktami karnymi i 6 sekundami doliczanymi do czasu przejazdy zawodnika.
– przekroczenie ustalonej normy czasu jest karane 1 punktem karnym za każde rozpoczęte
4 sekundy przekroczenia.

Błędy, które powodują eliminację z konkursu to:
– drugie nieposłuszeństwo konia,
– nienaprawione pomylenie trasy konkursu,
– przekroczenie podwójnej normy czasu dla danego konkursu,
– upadek jeźdźca lub konia
Do drugiego nawrotu awansuje 25% najlepszych zawodników, którzy pokonali parkur z najmniejszą liczbą punktów karnych w najszybszym czasie. Zawodnicy, którzy pokonają parkur drugiego nawrotu kwalifikują się do rozgrywki. W konkursie zwycięża zawodnik, który w rozgrywce otrzymał najmniejszą liczbę punktów karnychw najkrótszym czasie przejazdu.

Sezon na Hipodromie trwa cały rok!

CSIO4* Sopot Horse Show to nie jedyna międzynarodowa impreza odbywająca sięw ciągu roku na sopockim Hipodromie.
Tu sezon na sportowe emocje trwa cały rok!

JEŹDZIECKI TRIATHLON

WKKW czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego to jedna z najbardziej efektownych, a zarazem najtrudniejszych dyscyplin jeździeckich.

Podczas 3 dni trwania zawodów para musi wystartować w trzech próbach: ujeżdżeniowej, terenowej, skoków przez przeszkody. Próba terenowato coś co najmocniej przyciąga publiczność.

Odbywa się ona niemal na całym terenie ośrodka,a zawodnicy mają do pokonania w pełnym galopie kilka kilometrów trasy podczas której czekająna nich kłody, przeszkody wodne czy szerokie stoły.  Zawody WKKW rozgrywane są na sopockim Hipodromie dwa razy w roku.

UJEŻDŻENIE CZYLI WSPÓLNY TANIEC

To dyscyplina często porównywana do tańca lub łyżwiarstwa figurowego. Para na czworoboku wykonuje określone figury za które jest oceniana przez sędziów. Liczy się subtelność, harmonia oraz precyzja wykonywanych ruchów.

W Sopocie organizowane są zarówno zawodymiędzynarodowe jak i Mistrzostwa Polski w Paraujeżdżeniu.

JumpOFF Hipodrom

Cykl halowych zawodów w skokach przez przeszkody, rozpoczynający się w październiku i trwający aż do marca. Zakończony wielkim finałem podczas którego zawodnicy walczą o atrakcyjne nagrody!

Jest on skierowany do uczestników na każdym poziomie zaawansowania. Za każdy start w kwalifikacjach zawodnicy zdobywają punkty w zależności od zajętych miejsc. JumpOFF Hipodrom co roku przyciąga zawodników zarówno z naszego regionu jak i całej Polski!