Podsumowanie czwartku na sopockim Hipodromie

Irlandczyk Michael Pender bezapelacyjnym zwycięzcą konkursu kończącego pierwszy dzień zawodów CSIO 5* Sopot Horse Show. Nieco gorszy czas w kwalifikacjach do Longines Grand Prix miał reprezentant Polski Adam Grzegorzewski, który wraz ze Stakatem uplasowali się na trzecim miejscu. Przez cztery dni rozgrywek w najbardziej prestiżowych zawodach w skokach przez przeszkody w tej części Europy bierze udział 99 zawodników z 26 krajów dosiadających 223 koni.

Po raz 25 Hipodrom Sopot i włodarze Miasta goszczą największe gwiazdy światowego jeździectwa. Gotowość do startu na unikalnym hipodromie zgłosili między innymi Szwajcar Martin Fuchs piąty w światowym rankingu Longines, Niemiec Andre Thieme aktualny Mistrz Europy oraz Steve Guerdat złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Przez cały czas trwania hippicznego wydarzenia zostanie rozegranych łącznie 9 konkursów na poziomie CSIO5*,4 konkursy w ramach CSI1 oraz zawody najmłodszych adeptów jeździectwa – CSIO Sopot Young Stars.

Czwartkowa rywalizacja rozpoczęła się od samego rana. Jako pierwsi plac konkursowy w Sopocie „sprawdzali” uczestnicy CSI1* walcząc o Nagrodę Primavera. Najlepsza okazała się Adrianna Ostrowska na Karola BS. Na drugim stopniu podium stanęła Szwedka Svea Tegnestedt ze Szwecji. Pierwszą trójkę zamknęła zamknęła Agnieszka Olszewska dosiadająca Javendy. W dwufazowym konkursie o Puchar Prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego wystartowały 54 pary.  Najlepiej z liczącym 140 cm wysokości parkurem poradził sobie Włoch Emanuel Gaudiano. Na kolejnych miejscach Alexander Housen z Belgii i Adam Grzegorzewski dosiadający Fanfreluche de Rialfo Z.

Za to podczas dekoracji wydarzyła się niespodzianka. Zamiast tradycyjnych bukietów kwiatów dla najlepszej trójki Organizatorzy zdecydowali się przeznaczyć środki finansowe na pomoc dla organizacji pozarządowych. Do pomysłu natychmiast przyłączyły się partnerujące CSIO firmy, które podwoiły stawkę – i tak za każdym razem podczas dekoracji w formule 5* triumfator losuje organizację, która otrzyma wspomniane środki.

Nagrodą Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa podsumowali czwartek Kristaps Neretnieks wraz z Just Kannan. Mało brakowało, a pokonałby ich Jarosław Skrzyczyński na Karanza van de Boomgaardschuur. O prymat także próbował walczyć kolejny z Polaków Przemyslaw Konopacki, który dosiadając Expression’quill zajął trzecie miejsce.

Walecznością nie zawiodły również kucyki. W konkursie w ramach CSIO Young Stars o Nagrodę Końskiej Cukierenki wystartowały24 pary, które pokonywały parkur o wysokości od 70 cm do 105 cm w zależności od wzrostu kuca. Zwyciężyła Maja Głoskowska, na drugim miejscu uplasowała się Sara Wnuczko na dzielnym Topazie, a na trzecim Oliwia Melich i Kantje`s Elton.

Późnym popołudniem sygnał do startu usłyszeli zawodnicy w konkursie o Nagrodę Porsche Centrum Sopot. W kwalifikacjach do piątkowego Grand Prix Longines nie do pokonania okazał się Irlandczyk Michael Pender, najlepszy z Polaków Adam Grzegorzewski i Stakato uplasowali się na trzecim miejscu. Obok podium Mikołaj Barański na Qatar Donaldson Z, którzy okazali się szybsi, niż faworyt Martin Fuchs.

Piątek na sopockim Hipodromie rozpoczniemy już o 8.30 formułą CSI1*. Około 19.00 dowiemy się, kto wyjedzie z Sopotu jako triumfator Grand Prix Longines.