Aleksandra Kierznowska ponownie najlepsza!

Mazurek Dąbrowskiego w memoriałowym Grand Prix CSI1* Henryka Adamusa na zakończenie trzeciego dnia zawodów CSIO 5* Sopot Horse Show 2023. Fundatorką owacji 20 letnia Aleksandra Kierznowska reprezentująca na co dzień Klub Jeździecki Kietlów.

Aleksandra Kierznowska nie dała rywalom żadnych szans. Dosiadająca 13 letniego wałacha Amerique Landais nadzieja polskiego jeździectwa pokazała klasę i stalowe nerwy pokonując drugi nawrót konkursu w czasie 76.51. Prymat młodej amazonki musieli uznać Austriak Gerfried Puck i świetnie znana sopockiej publiczności Jörne Sprehe z Niemiec. Obok podium uplasował się Tomasz Miskiewicz na VHS Bastion35 zgłoszonych do startu zawodników miało do „rozbicia” pulę nagród w wysokości 50 tys. PLN.

Dla jeźdźców startujących na sopockim Hipodromie sobota nie była dniem odpoczynku. Konkursy trzeciego dnia CSIO5* Sopot Horse Show rozpoczęły się o godzinie 9.00, a startujące pary od samego początku zafundowały publiczności na trybunach emocje. Nic dziwnego, ponieważ Nagroda Immergas Polska pod patronatem Wirtualnej Polski gwarantowała oprócz gromkich braw, 27 250 PLN także punkty do rankingu Longines grupy D.

Zwyciężył Belg Wilm Vermeir, drugi był Martin Fuchs ze Szwajcarii dosiadający Vipera Z i trzeci Argentyńczyk Matias Larocca na 10 letnim kasztanie Tehuelche. Kolejno miejsca już poza podium zajęli Przemysław Konopacki i Expression’quill oraz Douglas Lindelöw na Cheldonie. O zwycięstwie na 145 cm parkurze decydowały precyzja i czas.

Chwilę przed południem placem konkursowym zawładnęły kuce. Zawodnicy startujący w formule CSIO Young Stars rywalizowali o Nagrodę Torpolu zespołowo. Po bezbłędnych przejazdach 4 osobowego zespołu zwycięstwo przypadło Neli Seroczyńskiej, Aleksandrze Lewickiej, Marcelowi Wiśniewskiemu i Alicji Polaszek, którzy zaprezentowali niemałe umiejętności jako Dream Team. O tym, że w sporcie wszystko może się wydarzyć przekonał się zespół Rough Rider’s. Kacper Wacławik, Natalia Jensen, Julian Laskowski i Aleksander Kraśko musieli uznać prymat kolegów, którzy wyprzedzili ich o sekundy. Zasłużona trzecia lokata dla Pink Ponies, czyli Mileny Rąbcy, Lili Kuleszy, Niny Głogowskiej i Oliwii Melich.

Najwyższym i też najbardziej premiowanym finansowo konkursem była Nagroda ARCO by Paco Perez pod patronatem magazynu Prestiż. W podstawowym przejeździe wystartowało 47 par, do rozgrywki na wysokości 150 cm zakwalifikowało się 12 bezbłędnych par w tym Polak Tomasz Miskiewicz.

O wyrównanej walce zwyciężył Martin Fuchs na Zaffiro Blu di Franciacorta. Na drugim Gudrun Patteet i Sea Coast Monalisa van’t Paradijs, a na trzecim Tomasz Miskiewicz dosiadający Castigo de Amor.

Na zakończenie dnia rozegrany został Memoriał Henryka Adamusa, który swoją formułą Grand Prix „podsumował” zmagania w ramach CSI1*. 35 par starało się pokonać 135 cm parkur bez błędów na przeszkodach i w jak najlepszym czasie, ponieważ o zwycięstwie w odbywającym się po raz drugi w Sopocie Memoriale decydowała rozgrywka.

Podium dla Aleksandry Kierznowskiej i dynamicznego Amerique Landais. O stopień niżej Austriak Gerfried Puck z Austrii, na trzecim Jörne Sprehe z Niemiec. Czwartym zawodnikiem w kwalifikacji był Tomasz Miskiewicz dosiadający VHS Bastiona.

Niedziela będzie ostatnim dniem hippicznej rywalizacji, która jako CSIO rozgrywa się w Sopocie po raz 25. Pierwszym zaplanowanym od rana konkursem jest Nagroda Energi Grupy ORLEN. Kolejnym, najbardziej oczekiwanym przez miłośników jeździectwa dwunawrotowy Puchar Narodów Longines. Z niespodzianką dla publiczności, która zostanie zaproszona aby „Wskoczyć na Parkur” i przekonać się, że mające 160 cm przeszkody naprawdę robią wrażenie. W programie również Nagroda Pekabex i na zakończenie Sopocki Konkurs Jubileuszowy, w którym wystartują również jeźdźcy reprezentujący na co dzień gospodarzy zawodów.