Belgowie po raz trzeci!

Belgowie żegnają Sopot z Pucharem Narodów Longines mając na koncie jedynie 8 punktów karnych. Szczęścia w najbardziej oczekiwanym konkursie CSIO 5* Sopot Horse Show zabrakło biało-czerwonym. Ostatecznie zakończyli zmagania na 6 miejscu.

Niedzielne rozgrywki na sopockim Hipodromie rozpoczęły się z samego rana rywalizacją o Nagrodę partnera zawodów Energę z Grupy ORLEN w formule konkursu o wzrastającym stopniu trudności z jokerem. W szranki wjechało łącznie 17 par, ukończyło 14. Bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się Mściowoj Kiecoń, który 140 cm parkur pokonał najszybciej. Na drugim miejscu Belg Alexander Housen na 10 letniej Kareninie Z. Trzecie miejsce zajęła Jörne Sprehe na siwym ogierze Hickstead White.

W Nagrodzie Pekabexu najwyższe podium znów należało do Polaków. Na parkurze o wysokości 130 cm dominowała Zuzanna Dąbrowska dosiadająca Conthagry. Wyprzedziła Weronikę Wilską-Czarnecką na 8 letniej klaczy Quilita Z i Michała Mordzelewskiego na Mistress.

Do startu w dwunawrotowym Pucharze Narodów Longines gotowość zgłosiło 8zespołów składających się z 4 zawodników. Przed liczną sopocką publicznością jako pierwsi w drodze losowania kolejności zaprezentowali się Szwajcarzy w składzie Elian Baumann, Bryan Balsiger, Steve Guerdat, Martin Fuchs. Po nich Belgia: Koen Vereecke, Gudrun Patteet, Wilm Vermeir, Niels Bruynseels. Włochy: Massimo Grossato, Emanuele Camilli, Emanuele Gaudiano, Francesco Turturiello. Argentyna:Matias Albarracin, Matias Larocca, Mariano Ossa, José María (Jr) Larocca. Niemcy: Jörne Sprehe, Stefan Engbers, Andre Thieme, Gerrit Nieberg.

Jako szósta Polska i Adam Grzegorzewski, Maksymilian Wechta, Cassandra Orschel, Przemyslaw Konopacki. Kolejno Irlandia:Michael Pender, Jack Ryan, Alexander Butler, Michael G Duffy. Zespołowe zmagania zamykali Węgrzy Péter Szuhai, Ferenc Szentirmai, Vince Jarm, Gábor Szabó Jr.

Po podsumowaniu pierwszego nawrotu na prowadzenie wyszli Argentyńczycy, Belgowie i Szwajcarzy. Polakom przypadła 6 lokata, stawkę zamknęli Węgrzy.

Po drugim nawrocie pełnym zwrotów akcji rundę honorową poprowadzili Belgowie. Szampana otworzyli Koen Vereecke, Niels Bruynseels, Wilm Vermeir i Gudrun Patteet. Drugie miejsce na podium dla zespołu z Argentynyreprezentowanego przez Matiasa Albarracina, Matiasa Larocca, Mariano Ossa, José María (Jr) Larocca. Trzecie dla Niemiec i Jörne Sprehe, Stefana Engbersa, Andre Thieme, Gerrita Nieberga.

Zespół biało-czerwonych ukończył rywalizację na szóstym miejscu z dorobkiem 25 punktów karnych. Nasz kraj reprezentowali Adam Grzegorzewski, Maksymilian Wechta, Cassandra Orschel, Przemyslaw Konopacki.

Doroczne święto jeździectwa na mającym przedwojenną tradycję hipodromie zakończyłSopocki Konkurs Jubileuszowy, rozegrany w formule z rozgrywką, w którym wysokość przeszkód wynosiła 120 cm. Zwyciężyła reprezentantka gospodarzy Agnieszka Rackana Louis H, pokonując Martynę Kwasek na Kotilli i Lenę Karaszewską na Hersyli ZK.

Zawody CSIO na Hipodromie odbyły się po raz 25, od 2015 w randze 5*. Ich popularność z roku na rok rośnie, w ubiegłych latach to co działo się na głównej arenie jednego z najpiękniejszych w Europie hipodromów obejrzeli widzowie z 84 państw na świecie.

Patronatu Honorowego CSIO 5* Sopot Horse Show udzielił Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej.

Do grona miłośników skoków przez przeszkody dołączyły firmy tj. Longines, FEI, Adamus More than Tooling, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Porsche Centrum Sopot, Energa Grupa ORLEN, Arco by Paco Perez, Biotaniqe, Selfie Project, Immergas, Pekabex, M&A, Mariott Resort Sopot, Primavera Furniture, Farys Design, Końska Cukierenka, baranska design, Zegger, Gdansk Lech Walesa Airport, DDS Poland, Case IH, Glov, Design by Dalia. VOX, Andrewex, Polaris, Solis Invest i Yarrowa Equinox.