Grand Prix wygrywa Andreas Schou

Zwycięzcą Longines Grand Prix CSIO 5* Sopot Horse Show 2022 został Andreas Schou z Danii dosiadający konia Independent. Drugie miejsce dla Janne Friederike Meyer-Zimmermann z Niemiec, stawkę na podium zamknął Niklaus Schurtenberger ze Szwajcarii na Quincassi. W drugim nawrocie zabrakło reprezentantów Polski.

Drugi dzień Międzynarodowych Zawodów w Skokach przez Przeszkody CSIO 5* Sopot Horse Show 2022 przywitał zawodników deszczem. Pogoda nie stanęła jednak na przeszkodzie najmłodszym jeźdźcom, którzy o godzinie 8.00 rozpoczęli swoje zmagania w ramach CSIO Sopot Young Stars ze wspólną klasyfikacją zawodników. W Pucharze Invest Komfortu i Końskiej Cukierenki zwyciężyła Wiktoria Tymieniecka dosiadająca Wikinga PP. Na drugim miejscu Wiktoria Cwalina i Szogun. Trzecie dla Roksany Fraczkowskiej na Impresa Miss Nando.

W kolejnym konkursie licznie zgromadzona publiczność usłyszała hymn Polski za sprawą doskonałej postawy Aleksandra Lewandowskiego i jego Jazzmira van het Halderthof, którzy okazali się poza zasięgiem rywali w Pucharze Tailors Club, pod Patronatem Kwartalnika Koń Polski. Tuż za nim uplasowała się Aleksandra Kierznowska dosiadająca Corleano, trzecia była reprezentantka Wielkiej Brytanii Georgia Tame i Donavaya. Konkurs rozgrywany w formule CSI2* udowodnił, że „idzie młodość”.

Za to w Pucharze Pocztexu pod Patronatem Anywhere.pl zwyciężyło doświadczenie. Numerem jeden okazał się reprezentant Francji Julien Gonin na Caprice de Guinfard po pokonaniu 145 cm parkuru bez błędów na przeszkodach i w czasie 65. 23 sekund. Kilka setnych później w celownikach końcowych pojawiła się para z Maroka Samy Colman i Galoubet L. Trzecie miejsce dla Janne Friederike Meyer-Zimmermann i Chaka Chaka 3 z Niemiec.

Wielką niespodzianką piątkowego popołudnia był ponowny start najmłodszych na wybitnie skocznych kucykach. Tym razem nadzieje jeździectwa przeniosły obserwatorów zawodów do świata bajek i filmów. Kostiumowy Puchar Invilla i Farys Design w grupie A1 zasłużenie wywalczyła Julia Nazarewicz wraz z Tango. Drugą lokatę uzyskał Ignacy Luboński na S-Piorunie, a trzecia była Gabriela Lewandowska i Junior. Oprócz techniki, precyzji i szybkości jazdy potrzebna była kreatywność. Serca jury oceniającej przebrania i publiczności skradły gdańszczanka Sara Wnuczko – wypisz wymaluj Martin z filmu Madagaskar i Gabriela Lewandowska, jako Fiona ze Shreka. W grupie A2 zwyciężyła Lila Kulesza i Nandina, na drugim miejscu Kalina Sierakowska i Helaba D’Insegotte. Trzecie dla Liliany Brzykcy i Golden Moment.

Chwilę przed 17.00 na trybunach zaczynało brakować miejsc. Longines Grand Prix, najbardziej oczekiwanym konkursem dnia został rozegrany pod Patronatem Prezydenta Miasta Sopotu Pana Jacka Karnowskiego. Do rywalizacji przystąpiło 50 par. Polskę reprezentowali Dawid Kubiak, Kamil Grzelczyk, Maksymilian Wechta, Michał Kaźmierczak, Jarosław Skrzyczyński, Adam Grzegorzewski, Andrzej Opłatek i Adam Nicpoń.

drugim nawrocie wystartowało 13 zawodników. Walka trwała do końca, triumfatorem Longines Grand Prix okazał się Andreas Schou z Danii dosiadający konia Independent. Drugie miejsce zajęła Janne Friederike Meyer-Zimmermann z Niemiec, stawkę na podium zamknął Niklaus Schurtenberger ze Szwajcarii na Quincassi. Reprezentanci Polski nie zakwalifikowali się do drugiego nawrotu.

Za najlepszą amazonkę w konkursie została uznana Janne Friederike Meyer-Zimmermann z Niemiec. Nagrodę dla najwyżej sklasyfikowanego Polaka otrzymał Kamil Grzelczyk, który zajął 19 miejsce.

Startujący w tym konkursie mieli do „rozbicia” pulę nagród, która w tej edycji wyniosła 605000 PLN. Po dekoracji Organizatorzy zaskoczyli widownię niespodzianką – po raz pierwszy w historii CSIO w Sopocie kibice zostali zaproszeni do wejścia na parkur. Z tej perspektywy przekonali się, że to czego dokonują na swoich koniach zawodnicy, to wyczyny na najwyższym poziomie.

Piątkowy wieczór oficjalnie kończy półmetek CSIO 5* Sopot Horse Show 2022. Organizatorzy zadbali o rodzinne atrakcje, do dyspozycji odwiedzających sopocki Hipodrom przygotowano strefę gastronomiczną, mobilne sklepy jeździeckie i czworobok, na którym rozgrywane są zawody w Hobby Horse.

Sobotę rozpocznie Puchar Sopot Marriott Resort & Spa pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Pana Mieczysława Struka, pod Patronatem medialnymTrójmiasto.pl. Przed południem konkurs drużynowy CSIO Sopot Young Stars o Puchar Torpolu i Tribu Club. O 14.15 z parkurem o wysokości 150 cm zmierzą się zawodnicy w Pucharze LOTTO pod Patronatem Wirtualnej Polski. Po jego zakończeniu odbędzie się CSI2* Konkurs Grand Prix CSI2* – jest to Memoriał Henryka Adamusa.

Dzień zwieńczy aukcja źrebiąt Mevita Foal & Embryo Auction 2022 określana jako olimpijskie geny na CSIO5* Sopot. Równolegle miłośnicy sztuki będą mogli poznać i wylicytować dzieła sztuki z Cosma Gallery.

To 24 edycja Międzynarodowych Zawodów w Skokach przez Przeszkody. Zaangażowanie Organizatorów Hipodromu i Miasta Sopotu, doskonała infrastruktura ośrodka i wsparcie Partnerów wydarzenia spowodowały, że od 4 lat Hipodrom w Sopocie jest stałym punktem rozgrywek najlepszych na świecie zawodników rankingu Longines.