Sobota w Sopocie!

Grand Prix Memoriału Pana Henryka Adamusa kończącym zmagania w serii CSI2* zdominowała rodzina Kierznowskich. Sporo emocji dostarczył widowni Puchar LOTTO, w którym podium podzielili się Szwajcarzy. Po raz pierwszy podczas CSIO 5* Sopot Horse Show 2022 odbyła się aukcja wybitnych rodowodowo źrebaków oraz dzieł sztuki z Cosma Gallery.

Sobotnia rywalizacja na sopockim Hipodromie rozpoczęła się o poranku od konkursu o Puchar Sopot Marriott Resort & Spa pod Patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Pana Mieczysława Struka, pod Patronatem Trojmiasto.pl. Zwyciężył Irlandczyk Denis Lynch dosiadający GC Chopin’s Bushi. Odrobiny szczęścia zabrakło Adamowi Nicponiowi, który na koniu Zero Z zakończył rywalizację na drugiej pozycji. Trzecie miejsce dla Darragh Kenny także z Irlandii.

Bezpośrednio po dekoracji nie lada wyzwanie podjęli najmłodsi jeźdzcy! W drużynowym Pucharze Torpolu i Tribu Club zwyciężył zespół ‘Zielonych” w składzie: Ignacy Luboński, Lila Kulesza, Filip Czeszejko i Aleksander Kraśko. Drugie miejsce dla „Dzikich Mustangów” reprezentowanych przez Tomasza Goszczyńskiego, Róży Wojcikiewicz, Juliana Laskowskiego i Zofii Pakur. Na trzecim „Latające Wróżki” w składzie: Gabriela Lewandowska, Liliana Brzykcy, Wiktoria Tymieniecka i Roksana Fraczkowska.

Po południu na głównej arenie Hipodromu pojawili się zawodnicy, którzy stanęli do walki o Puchar LOTTO pod Patronatem Wirtualnej Polski. W przejeździe podstawowym wystartowały 44 pary, do rozgrywki zakwalifikowało się 10, w tym reprezentanci Polski Aleksandra Kierznowska i Kamil Grzelczyk na Wibaro.

W rozgrywce dużo się działo. Ostatecznie podium podzielili się Szwajcarzy – triumfował Elian Baumann dosiadający Little Lumpi E. Rozdzielił ich drugi w klasyfikacji Henrik von Eckermann ze Szwecji i Nababette, na trzecim miejscu Niklaus Schurtenberger na C-Steffra.

Aleksandra Kierznowska wjechała w celowniki końcowe z bagażem 7 punktów karnych. Kamil Grzelczyk zrezygnował z kontynuowania przejazdu. Łączna pula nagród w tym konkursie wyniosła 103500 PLN.

W przerwie pomiędzy konkursami organizatorzy zaskoczyli odwiedzającą Hipodrom publiczność zaproszeniem do mobilnego Muzeum Totalizatora Sportowego, które powstało z okazji 65-lecia obchodzonego przez spółkę w ubiegłym roku. W strefie piknikowej oprócz niezapomnianych wrażeń związanych z historią popularnych „kulek” i maszyny losującej można było skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej w food truckach, pokibicować zawodnikom Hobby Horse i wyposażyć się w sprzęt jeździecki w specjalnie przygotowanych sklepach.

Były też momenty pełne wzruszeń. Wielką Złotą Odznaką Polskiego Związku Jeździeckiego została odznaczona Pani Zofia Górska, ikona pomorskiego jeździectwa, wieloletni sędzia i szkoleniowiec.

Medale Polskiego Komitetu Olimpijskiego za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego otrzymali Panowie Marian Kozicki i Janusz Bobik oraz pośmiertnie Pan Wiesław Hartman. Na zakończenie ceremonii Prezes Hipodromu Sopot Pani Kaja Koczurowska-Wawrzkiewicz wręczyła przedstawicielom firmy Longines podziękowania za wieloletnią i nieprzerwaną współpracę.

W Grand Prix Memoriału Pana Henryka Adamusa kończącym zmagania w serii CSI2* po deklasującej rywali rozgrywce zwyciężyła Aleksandra Kierznowska na Badorette. Nieco wolniej dojechał do mety Dawid Kubiak na Anastacia III, na trzecim miejscu uplasował się Hubert Kierznowski i i Amerique Landais.

Równie oczekiwanym punktem w programie dnia okazały się być aukcja źrebiąt Mevita foal & embryo oraz aukcja dzieł sztuki z Cosma Gallery. Nietypowość połączenia przyciągnęła na Hipodrom miłośników sztuki i jeździectwa.

Niedzielę rozpocznie 7 konkurs w randze CSIO 5*o Puchar Porsche Centrum Sopot i Arco by Paco Perez, pod Patronatem Prestiż Magazyn Trójmiejski. Przeszkody na parkurze będą wynosiły 145 cm i jak na ostatni dzień przystało zawodnicy mogą być pewni, że budowniczy toru postawi przed nimi adekwatne do puli nagród zadania.

12.00 w szrankach pojawi się pierwsza para Pucharu Narodów. W rozgrywkach weźmie udział 8 zespołów, w tym Polacy. Jak poradzą sobie z mierzącym 160 cm parkurem przekonamy się około 15.00

Tegoroczną edycję Międzynarodowych Zawodów w Skokach przez Przeszkody zamknie Sopocki konkurs jubileuszowy, w którym rywalizację podejmą również najlepsi jeźdźcy Pomorza.