22 kraje, 159 zawodników oraz 295 koni, tak w liczbach prezentuje się tegoroczna edycja CSIO Sopot. Międzynarodowe zawody w skokach przez przeszkody wystartują na sopockim Hipodromie już w najbliższy czwartek, 13 czerwca i potrwają do niedzieli 16 czerwca.

Jak co roku, nie zabraknie wielkich nazwisk. Swoją obecność potwierdzili
m.in. Max Kühner (AUT) – nr. 5 światowego rankingu Longines, zeszłoroczny zwycięzca konkursu Grand Prix – Koen Vereecke (BEL) czy Andre Thieme Mistrz Europy z 2021 roku. Na parkurze zobaczymy również najlepszych reprezentantów Polski. Przed sopocką publicznością wystartuje aktualny Mistrz Polski – Tomasz Miśkiewicz, aktualny Halowy Mistrz Polski – Adam Nicpoń czy najbardziej utytułowany polski zawodnik Jarosław Skrzyczyński.

Zawodnicy startować będą w dwóch kategoriach międzynarodowych – CSIO4* oraz CSI1*. To łącznie 11 konkursów, gdzie w 4 z nich walka toczyć się będzie również o punkty do światowego rankingu Longines. Łączna Pula nagród wyniesie ponad 1 000 000 złotych.

Puchar Narodów w piątek, Grand Prix w niedzielę

W piątkowym Pucharze Narodów, który rozpocznie się o godz. 12:00, zobaczymy aż 14 drużyn z całego świata. Wystartują m.in Belgowie, którzy na najwyższym stopniu podium w Sopocie stawali już 3-krotnie. Austria, brązowi medaliści Mistrzostw Europy z 2023 roku, w swojej drużynie wystawią aż trzech zawodników z pierwszej setki światowego Rankingu Longines (Max Kühner – 5 miejsce, Gerfried Puck – 80 miejsce oraz Katharina Rhomberg – 97 miejsce). Trener Kadry Narodowej – Jan Vinckier do tego konkursu powołał Dawida Kubiaka, Marka Lewickiego, Cassandre Orschel, Michała Tyszko, Michała Ziębickiego. Najlepszym wynikiem biało-czerwonych w Sopocie jest drugie miejsce z 2014 roku, jednak zeszłotygodniowy sukces, gdzie Polacy wygrali konkurs Pucharu Narodów w Drammen (Norwegia), nasi kibice mogą być pełni nadzieji na dobry wynik.

Główna arena również dla najmłodszych

CSIO Sopot Young Stars to sprawdzony w ostatnich latach format dla najmłodszych. Po serii kwalifikacji, które odbywały się od stycznia w całej Polsce, w finałach na arenie ostatecznie zobaczymy 24 zawodników. Wystartują oni w konkursie przebieranym, drużynowym, a także w konkursie z oceną stylu jeźdźca. Oceny tej dokona dwóch wybranych zawodników startujących w CSIO4*.

CSIO Sopot, to okazja by w samym sercu nadmorskiego kurortu przeżyć weekend pełen sportowych emocji. Przyjdź i kibicuj swoim ulubionym zawodnikom!

Pełna lista zawodników:
TUTAJ
Bilety na wydarzenie dostępne są w serwisie Eventim.